İğneada Sosyal Gelişim Derneği Üye Kayıtlarına Başladı

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) Proje hazırlama eğitimi başladı.

trakya-kalkinma-ajansi-trakyaka-proje-hazirlama-egitimi-basladi

Benzer konunun ayrı gruplar ile ele alınması ve proje konusu içinde tüm olumsuzluğun iyi niyetli ama kapasitesi sınırlı olan Köy Muhtarında düğümlenmesi, bu kadar stresten sonra sığındığımız, eğlendiğimiz tek liman oldu! Bu Köy Muhtarı bugün bizim elimizden ne çekti be gardaşım!
07 Mart 2014 Cuma 00:26

 Trakya Kalkınma Ajansı’nın 03.01.2014 Lüleburgaz’da yapılan ön bilgilendirme toplantısına bilgi alma amacı ile katılmıştım. Bu toplantının sonraki aşamasında “Proje Hazırlama Eğitimi” geliyordu.

Yaklaşık 50 yıl sonra İstanbul’dan, Aynı anda Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine ve Demirköy/İğneada beldesine göç eden bir aile olarak, bundan sonra yaşayacağımız bu “Ata Topraklarında" hem kendi yaşamımızı idame ettirecek maddi geliri kazanmayı, hem çevresel kalkınma için ne gibi yararlı işler yapabileceğimizin hesabını çekirdek ailem ile birlikte oturup uzun uzun yapmıştık.

Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu’nda 16–17–20 Ocak 2014 tarihlerinde verilecek olan proje eğitimine katılmayı çok önceden düşünmüştüm. Nihayet 16 Ocak Perşembe ve 17 Ocak Cuma günü ön görüldüğü gibi 09.00 – 17.00 saatleri arasında "Proje Hazırlama" eğitime katıldım…  

Eğitimin ilk iki günü deneyimli hocamız Zuhal Selçuk Hanımefendi “Proje Eğitimi” adı altında; yaklaşık 30 kursiyere verdiği eğitim ile (Hocamızın hoş görüsüne sığınarak) deyim yerindeyse adeta “anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirdi!” Gerekçe olarak “ Devletimizin sokağa atacağı parasının olmadığını ve bu işi kitabına uygun yapmamız gerektiğinin üstüne basa basa bize öğretti!

Tek kelimeyle “Haklıydı”

Zuhal Selçuk Hocamızın eğitim metodu sanki biraz farklıydı. Bazen masum yaklaşıp, ortaya attığı bir konu üzerine fikrimizi soruyor ve sonra bu konuya cevap verme gafletinde bulunan kişinin gözlerinin içine bakıp, aslan kükremesini andıran ses tonuyla  “YALAN SÖYLÜYORSUN!” Diyerek lafı eğitimzade’nin ağzına tıkıyordu.

Buna ek olarak Zuhal Hocamız, hazırladığı test soruları ile bizi kek’leyerek dikkatimizi konunun özüne çekmeye çalışıyordu!

Yani bizler; hocamız tarafından gelen her türlü husumetin (!) eğitimimiz için zaruri olduğuna inanır olduk!

Eğitimin ikinci günü, katılımcıların başlardaki bildik sorulara hararetle cevap vermek isteme şevki kırılmış, bu boşluk koca salonda uğultu yapacak kadar hararetli bir fısıltıya dönüşmüştü. 

Hocamız iki de birde: Anlatabildim mi? Anlatabildim mi? Hey arka taraf sesim gelür mü? Anlatabildim mi? Evet evet, sizi bekliyorum fısıltınız bitince kaldığım yerden anlatacağım inşallah! Çıkarın kağıtları yazılı yapacağım! 
Bu eda bizi nereye getirdiğinin açık göstergesidir. Dayak yemiş boksörden tek farkımız çürüğümüzün olmaması idi!!! 

Özellikle hocamızın aramızda gruplar oluşturarak  “Mantıksal Çerçeve” adı altında verdiği dersin çalışma aşaması oldukça eğlenceli idi. Benzer konunun ayrı gruplar ile ele alınması ve proje konusu içinde tüm olumsuzluğun iyi niyetli ama kapasitesi sınırlı olan Köy Muhtarı’nda düğümlenmesi, bu kadar stresten sonra sığındığımız, eğlendiğimiz tek liman oldu! Bu Köy Muhtarı bugün bizim elimizden ne çekti be gardaşım! Bu kapasitesi az Muhtar bizleri hayli eğlendirdi ancaaaak!!!

Bu noktada kursiyer arkadaşlarıma;  Kırklareli/Demirköy ilçesinde iptal olan proje eğitimine kayıtlı iki katılım olduğunu ve o katılımlardan birisinin benim kardeşim olduğunu ve kardeşimin de 40 haneli bir köyün muhtarı olduğunu söyleyemedim!

Tabi ki kardeşimin Köy Muhtarı olmasının, örnek çalışmadaki muhtar gerçeğini değiştirmediği gibi birebir doğrular nitelikte olduğunu bile söyleyebilirim. Ancak bu aşamada bu bölgeler için acil yatırım danışmanına ihtiyaç duyulduğu gibi bölge Mülki Amir’lerinin her birinin sorumluluklarının ne kadar büyük olduğuna ve kendilerine bu konuda daha fazla destek verilmeli diye düşünüyorum. 

Zuhal Hocamızın vurgulayıcı örnekler vererek sürdürdüğü eğitimden çok şey öğrendiğimize inanıyorum. Projenin parçası olan önemli konuların kalanını yarın 20 Ocak 2014 günü işleyeceğiz ancak, kazasız belasız bitirmeyi umduğum bu eğitimin sonunda; verilen hizmetin karşılığını ne kadar veririz, şahsım adına onu saptamakta zorlanıyorum. Özellikle benim hali hazırda taslak bir projem olmadığı ve proje başvuru tarihine kadar da herhangi bir projemin hazır olamayacağı da bir gerçektir.

Ancak, Projem bugün hazır olsa bile; önümüzdeki yerel seçimlerin değişkenliği, projemin iştirakçi kısmına etki edeceği bir gerçektir. Dolayısı ile bu benim projelerim için büyük bir risk demektir. Söz konusu projelerimi ilerideki bir tarihe ertelemek bu risk faktörünü ortadan tamamen kaldıracağına inanıyorum. “Bekleyen derviş muradına ermiş” misali.

Zuhal Hocamızın bu standart dışı metotları ile önümüzdeki dönemlerde daha çook karşılaşma olasılığımız var. Seçim risk faktörü ile kıyaslanır mı bilemem ama eğlenceli olacağı kesin, bu biliniyor!

Şaka bir yana eğitimcilerimize toplum olarak her zaman ihtiyacımız olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Trakya Kalkınma Ajansına, Dilara Hanıma ve Zuhal hocamıza verdikleri "Proje Hazırlama" eğitimi için ayrıca SAD Derneğinin "SORUMLU AMATÖR BALIKÇILIĞA GEÇİŞ" Projesine verdikleri kişisel destek için tüm doğa severler adına KOCAMAN TEŞEKKÜRLER...


 

M.Talip GirginHaber okunma sayısı: 4442

Haberin etiketleri:

TRAKYAKA


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRKLARELİ - HAVA DURUMU

KIRKLARELI

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ